Mamy Szkolne Koło PTTK!
12 lutego, 2013To był BAL!!!
13 lutego, 201312 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konferencji pt. „Tylko wspólnie zachowamy pamięć”, realizowanej w ramach projektu Losy Polaków na Syberii, którą zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta Tarnowa, Szkołą Podstawową Nr 10 im. Romana „Sybiraka” Sanguszki w Tarnowie, Związkiem Sybiraków , oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Celem Konferencji było upamiętnienie 73 rocznicy pierwszej wielkiej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR, zorganizowanej przez okupacyjne władze sowieckie, oraz przybliżenie młodemu pokoleniu losów kilkuset tysięcy polskich obywateli, którzy znaleźli się na „nieludzkiej ziemi”.
Nasi uczniowie słuchali wykładów prowadzonych przez Sybiraków. Dowiedzieli się między innymi, że zesłania Polaków na Sybir trwały od ponad dwustu lat. Pierwsze datują się od roku 1768; kiedy to Konfederaci Barscy skazani przez Cara, zakuci w kajdany gnani byli na Sybir. Następni zesłańcy – to patrioci Polacy, uczestnicy powstań.
Największe jednak represje spotkały Polaków ze strony totalitaryzmu stalinowskiego w czasie II-ej wojny światowej. Tysiące bydlęcych wagonów wypełnionych Polakami, ruszyły na Sybir i do Kazachstanu. Starannie zaplanowana i systematycznie realizowana akcja zsyłek ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej rozpoczęta została tuż po 17 września 1939 roku. Podpisany układ Ribentrop – Mołotow był wyrokiem śmierci na Polskę.
Jednak Opatrzność Boża, błagalne modlitwy zesłańców i głęboka wiara dająca nadzieję na przetrwanie, pozwoliła powrócić do upragnionej Ojczyzny.
Ci, którzy przeżyli Golgotę Wschodu – pragną utrwalać pamięć o prawdzie historycznej tamtych tragicznych lat na zesłaniu.
Przesłaniem zesłańców Sybiru i Kazachstanu jest „ZMARŁYM PAMIĘĆ – ŻYJĄCYM POJEDNANIE”.
Przebaczenie, pojednanie i zgoda to warunki szczęśliwej przyszłości nas wszystkich, oto najważniejszy wniosek wyniesiony z konferencji.
[nggallery id=176]