IA rządzi!
1 października, 2014Święto Patrona Szkoły
5 października, 2014W sobotę i niedzielę, odpowiednio 27 i 28 września rozpoczął się sezon turystyczny w naszej szkole. Wtedy bowiem odbyły się pierwsze wycieczki dla uczniów zapisanych na IV godzinę WF – Turystyka piesza. W sobotę wycieczka była po Krakowie, natomiast w niedzielę czekał naszych uczniów wyjazd do Niepołomic. Poniżej relacja z obu dni.
Sobota, 27 września – Zwierzyniec
Zwierzyniec za dawnych czasów słynął z gęstych lasów obfitujących w zwierzynę łowną. Dzisiaj nie ma śladu po kniejach i ogrodach królewskich które tu istniały, pozostały po nich liczne legendy, część z nich zdradzi nam nasz przewodnik pan Bogusław Müller z Hutniczego Oddziału PTTK w Krakowie. Zbiórka na Salwatorze przy pętli tramwajowej, znamy już to miejsce z wycieczki na Kopiec Kościuszki. Przed nami wznosi się kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela z przyległym klasztorem sióstr Norbertanek, zwanych „Pannami Zwierzynieckimi”. To z jego dziedzińca co roku w oktawę Bożego Ciała wyrusza pochód z Lajkonikiem na czele. Tu również odbywa się najsłynniejszy krakowski odpust – Emaus.
My udajemy się w dół, przez mostek nad Rudawą. Widać z niego dom gdzie mieszkał ze swym wujem Andrzej Wajda, w tamtym czasie pomocnik mechanika samochodowego. Na swej drodze na ulicy Mlaskotów mijamy wille Cyrankiewicza – premiera PRL i jego żony Niny Andrycz znanej z urody i wielkiego talentu aktorskiego. Dalej prowadzi nas zaciszna ulica Kasztelańska koło najstarszego domu na Zwierzyńcu, czujemy się jakbyśmy wyjechali z Krakowa. Następny przystanek – Błonia, przez które dawniej płynęła Rudawa, a łąki były podmokłe i zarośnięte wierzbą. Podczas okupacji Niemcy chcieli wybudować tam osiedla dla wyższych urzędników. Na szczęście nie doszło do tego i ten teren zielony służy do dziś jako miejsce parad wojskowych, a największym wydarzeniem była msza z udziałem św. Jana Pawła II . Tą mszę upamiętnia pomnik – głaz granitowy pochodzący z Tatr. Obchodząc błonia mijamy stadion Cracovii, dawny hotel Cracovia i Muzeum Narodowe. Wchodzimy na ulicę oleandry gdzie stoi Dom Legionisty. Stąd dokładnie 100 lat temu na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa.
[nggallery id=429]
Obok znajduje się Park imienia Henryka Jordana. Na terenie parku znajduje się 46 popiersi sławnych polskich poetów, uczonych, pisarzy i samego twórcy parku. Wycieczkę kończymy nieopodal stadionu Wisły, gdzie znajdują się pozostałości po międzywojennym projekcie sportowym. W miejscu zlikwidowanego przed wojną toru wyścigowego, powstał wybitny w skali krajowej i międzynarodowej, wielki zespół Miejskiego Parku Sportowego. Park ten obejmował trzy zasadnicze człony: Kąpielisko Miejskie (trzy baseny w tym jeden olimpijski), stadion lekkoatletyczny i stadion centralny (piłkarski). Wybuch II wojny światowej uniemożliwił dokończenie tej inwestycji.
Niedziela, 28 września – Niepołomice
Jest chłodno i mgliście ale dzień zapowiada się słoneczny. Autobusami MPK dotarliśmy do Niepołomic na godz. 930. Na miejscu udajemy się w stronę kościoła p.w. Dziesięciu Tysięcy Męczenników który został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Na terenie przyległym do kościoła przeżywaliśmy polową Msze św. rycerską. Msza jest pod gołym niebem, ptaki przelatują nam nad głowami, a obok nas stoi szwadron ułanów na koniach. Podczas kazania Ks. Proboszcz zwrócił uwagę na to, że bardzo ważną częścią etosu żołnierskiego i rycerskiego który jest nieodzowny także w naszej obecnej rzeczywistości jest dotrzymywanie słowa, dotrzymywanie obietnic, dotrzymywanie przysięgi. W ten sposób buduje się przestrzeń zaufania społecznego i w rodzinach.
Po Mszy św. w blasku słońca oglądamy przemarsz wojsk poszczególnych oddziałów – od czasów rzymskich do współczesnych. Na hipodromie Krakowski Szwadron Ułanów daje pokaz swoich umiejętności. Zwiedzamy Zamek Królewski, odbywają się tam pokazy tańców dworskich Per Saecula, są wystawy wojennych gier planszowych i wypożyczalnie strojów dworskich. Już wiemy, że na Pola Chwały należy stosownie się ubrać (strój wojskowy z dowolnej epoki).
Wracamy na hipodrom, aby obejrzeć pokaz grupy rekonstrukcyjnej – inscenizacja bitwy z I Wojny Światowej, nazwanej ostatnią wojną dżentelmenów. Toczy się walka pomiędzy wojskiem austriackim a moskalami. Chwilowe zawieszenie broni pozwala udzielić pomocy rannym i zwieść zabitych. Nikt nie ośmieli się strzelić do sanitariuszy, ale gdy wybuchnie II Wojna Światowa nastanie barbarzyństwo. Do zobaczenia są jeszcze ogrody Królowej Bony, tam stacjonują Legiony Rzymskie, Celtowie i Mongołowie. Wszędzie stacjonują różne wojska, na rynku stragany z militariami, ulice patrolują komandosi amerykańscy.
[nggallery id=428]
My udajemy się na krótki spacer do Puszczy Niepołomickiej, aby odpocząć od zgiełku miasta i huku wystrzałów. Po powrocie meldujemy się pod zamkiem na mecie 50-tego Jubileuszowego Zlotu Turystów Pieszych. Wracamy autokarem z Hutniczo-Miejskim Oddziałem PTTK do Krakowa. Podczas naszej wycieczki miło było spotkać uczniów naszej szkoły, którzy wybrali się tam ze swoimi rodzicami. Żałujemy tylko, że nie udało się nam zobaczyć wszystkich atrakcji, a były jeszcze turniej walki szablą, Pustynna Burza, II wojna w zatoce Perskiej, Karpacka Troja, partyzanci i żołnierze wyklęci, przedwojenna policja, Kontygent brytyjski i inne.
Zdjęcia z „turystycznego weekendu” są do obejrzenia w naszej GALERII. Zapraszamy!