Spotkanie z chemią
30 maja, 2014I Konferencja „Możliwości i zagrożenia Internetu” za nami
31 maja, 201429 maja br. odbyła się prezentacja efektów pracy uczennic klasy 2 b: Karoliny Rerutko, Jadzi Zabierowskiej i Magdy Dyby, nad projektem edukacyjnym pt. „O Nowej to Hucie … historia”. Był to niezwykły pokaz, który zachwycił podejściem do tematu, kreatywnością i perfekcją wykonania. Dziewczęta zaprezentowały profesjonalnie nakręcony film o historii Nowej Huty, do którego napisały scenariusz, zebrały materiał faktograficzny i … zagrały główne role. Znaleziony na strychu pamiętnik młodej „junaczki” stał się kanwą pięknej opowieści o początkach naszej dzielnicy w latach 50-tych XX wieku, o trudach budowniczych „socjalistycznego miasta”, o heroicznej walce o krzyż, o zwycięstwie wiary nad głupotą ówczesnej władzy. W filmie wykorzystano m. in. bardzo ciekawe i wzruszające wspomnienie o. Korneliusza cystersa z Mogiły – ówczesnego budowniczego Nowej Huty.
Po projekcji filmu odbył się fantastyczny pokaz mody z czasów PRL-u. Po wybiegu, w rytm muzyki z lat 50-tych, 60-tych, 70-tych i 80-tych „przechadzali się” junacy, dzieci – kwiaty i rockendrolowcy! Swoim pokazem nie tylko wzbudzili zachwyt, ale też rozbawili publiczność sposobem wcielania się w role ludzi z minionej epoki.
Na zakończenie zaproszono wszystkich do degustacji pysznego chleba ze smalcem lub śmietaną i cukrem, prawdziwych krówek, wyrobów „czekoladopodobnych” i … oranżady. Zupełnie, jak w czasach PRL-u!
no images were found
Prezentacja projektu zachwyciła zaproszonych gości także dlatego, że w jej przygotowanie bardzo mocno zaangażowali się rodzice uczennic. To oni nakręcili film i nawet sami w nim zagrali! Dziewczynkom udało się też włączyć do swojego pokazu wiele koleżanek i kolegów z innych klas. W ten sposób ich projekt stał się kolejnym wspólnym przedsięwzięciem uczniów, nauczycieli i rodziców naszego gimnazjum. A ponieważ było to mądre, przemyślane i wartościowe przedsięwzięcie, więc należą się zasłużone gratulacje!
Opiekunkami projektu były Panie: Beata Gajda i Maria Pęksa.