Nową Hutę znamy doskonale!
4 grudnia, 2019Mikołajkowo z rakietkami
5 grudnia, 2019Środowe popołudnie 27 listopada 2019 my ósmoklasiści i licealiści z klas z rozszerzonym programem fizyki spędziliśmy w audytorium im prof. Henryka Niewodniczańskiego Instytutu Fizyki UJ próbując dowiedzieć się ile prawdy jest w porzekadle „Elektryka prąd nie tyka”.
Jak nie trudno się domyślić prezentowane nam doświadczenia miały za zadanie wyjaśnić mechanizmy przepływu prądu elektrycznego przez przewodniki, półprzewodniki, ciecze elektrolityczne i gazy. Zapoznaliśmy się więc z różnicami w budowie przewodników i izolatorów, zweryfikowaliśmy prawa Kirchhoffa, dowiedzieliśmy się dlaczego prawo Ohma nie jest spełnione w przypadku półprzewodników, poznaliśmy mechanizmy emisji światła przez diody termoluminescencyjne oraz podziwialiśmy wielobarwne wyładowania elektryczne w rozrzedzonych gazach.
W dalszej części wykładu na tapetę wzięte zostały ogniwa galwaniczne i fotowoltaiczne, sposoby elektryzowania ciał oraz liczne sztuczki z użyciem maszyny elektrostatycznej. Na zakończenie zademonstrowane zostało doświadczenie Oersteda, które pozwoliło nam zrozumieć dlaczego przewodniki z prądem oddziałują z polem magnetycznym i odpowiedzieć na pytanie jak działa silnik elektryczny.
Czas biegł bardzo szybko, a z każdą chwilą magia ładunków w ruchu stawała się dla nas chlebem coraz bardziej powszednim, więc jeśli przyjmiecie zaproszenie naukowców z IFUJ do wspólnego odkrywania praw przyrody, to prąd nie będzie tykał także i Was.
Tylko nie przestraszcie się zanadto Smoka Szymona, który grasuje tam ostatnio dość często – wbrew pozorom jest bardzo łagodny, wszyscy go kochają, a kadra naukowa Wydziału Chemii UJ uwielbia się do niego przytulać i robić sobie z nim zdjęcia. I co najważniejsze jest nasz – od Salezjanek.