Graliśmy w FIFĘ!
19 lutego, 2019Z wizytą na Targach Edukacyjnych
4 marca, 2019Co jest przyczyną zmiany charakteru ruchu ciał? Czy istnieją siły, które nie reprezentują żadnych oddziaływań? Jak zmodyfikować II zasadę dynamiki Newtona, aby uwzględniała również siły pozorne? Kiedy wolno zaniedbać siły oporów biernych i czy aby na pewno wszystkie ciała spadają z takim samym przyspieszeniem?
Te i wiele innych pytań mieli szanse zadać sobie miłośnicy nauk ścisłych z klas 7 i 8 szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, którzy popołudnie 13 lutego 2019 postanowili spędzić na wykładzie „Siły i ruch” w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Było dużo pozornie prostych pytań i nieoczywistych odpowiedzi na nie, sporo wzorów i wykresów, a przede wszystkim wiele spektakularnych doświadczeń, w tym wystrzały armatnie, precesja koła rowerowego w powietrzu, wysmukłe wieże, dumnie stojące na wózkach zjeżdżających po równi pochyłej i z zadartymi nosami walczące z siłą grawitacji, poduszkowce na torach powietrznych, wahadła śmiejące się w twarz siłom oporu, rzuty pionowe, poziome i ukośne, demonstracje działania siły dośrodkowej i wiele, wiele innych.
Kolejne eksperymenty coraz dobitniej przekonywały nas o słuszności słów Szekspira: „są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom”, więc nic dziwnego, że po zakończeniu wykładu dręczyło nas tylko jedno pytanie – kiedy odbędzie się następny?