Fizycy rozszerzeni na zajęciach na Politechnice Krakowskiej
24 czerwca, 2024Do zobaczenia we wrześniu!
26 czerwca, 2024Właśnie zakończyła się wizyta uczniów i nauczycieli z jednej z naszych niemieckich szkół partnerskich – Gesamtschule Europaschule Langerwehe, którzy na zaproszenie klas z rozszerzoną fizyką i informatyką odwiedzili Kraków w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, by wspólnie przeżywać 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej i świętować 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Tematem przewodnim wymiany były „Pamięć i Współpraca”, więc najważniejszymi jej punktami były złożenie hołdu Ofiarom hitleryzmu i odwiedzenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, wizyta w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, oraz zwiedzenie terenu byłego niemieckiego obozu pracy przymusowej KL Płaszów.
Spojrzeniem w przyszłość było uczestnictwo w moderowanym przez ks. dr. Deselaers’a spotkaniu w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, w którego czasie wymienialiśmy się rodzinnymi przekazami o traumatycznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej, oraz podzieliliśmy się przemyśleniami o granicach upadku moralnego człowieka, jak również o winie, wybaczaniu i obowiązku pamięci o potwornościach, jakie wydarzyły się w Auschwitz-Birkenau i innych obozach zagłady.
W nadziei na lepsze jutro obydwu krajów w Unii Europejskiej oraz długotrwałą, pełną owoców współpracę naszych szkół, zorganizowaliśmy uroczystość sadzenia „Jabłoni Pamięci i Współpracy”.
Ceremonię uświetniła Pani Dagmar Hillebrand – Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, która podzieliła się z nami osobistymi wspomnieniami z wymian międzynarodowych z czasów licealnych i zachęcała do pielęgnowania przyjaźni, jako podstawy funkcjonowania jednostek, zbiorowości i narodów.
Oprócz odniesień historycznych wymiana koncentrowała się na integracji: wspólnych grach i zabawach, meczu siatkówki, turnieju w „zbijanego”, konwersacjach podczas wspólnych obiadów i kolacji, oraz na zwiedzaniu Krakowa i Wieliczki, w tym tamtejszej Kopalni Soli.
Oczywiście w trakcie wizyty u Smoka Wawelskiego królowała historia Szewczyka Dratewki, a w czasie wędrówki na Kopiec Krakusa nie obyło się bez legendy o Wandzie, co nie chciała Niemca.
Jak nie trudno się domyślić, dyskusjom o tym, czy skok biedaczki w odmęty Wisły spowodowany był tym, że nie mogła liczyć na czułe słówka od „niemego”, czy raczej tym, że w ówczesnych glosariach słowo niemiecki utożsamiano z „niegrzeszącym urodą”.
Doceńmy więc czasy, w których żyjemy, gdy każdy każdego może spotkać osobiście lub na komunikatorze internetowym i nikt nie musi już korzystać z tłumaczeń z naleciałościami opartymi na stereotypach.
Ważną częścią spotkania była również sesja naukowa „Barwy i cienie tysiącletniego sąsiedztwa polsko-niemieckiego oraz jego perspektywy na przyszłość”, w której czasie omówione zostały zagadnienia wspólnej tragicznej historii i nauk z niej wypływających na przyszłość.
Tematyka ta wydaje się niezwykle aktualna, tym bardziej że współpraca obydwu grup nie tylko dzieje się tu i teraz, ale i będzie miała konkretny wymiar w przyszłości.
Grupy nie zamierzają bowiem tracić ze sobą kontaktu, ich członkowie dzwonią do siebie i rozmawiają przez komunikatory internetowe oraz lajkują swoje media społecznościowe, a już na początku września spędzą ze sobą cały tydzień, zwiedzając Langerwehe, Akwizgran, Kolonię, Düsseldorf, Koblencję i Bonn.
Podkreślić należy, że podobnie jak wizytę uczniów z Niemiec w Krakowie, wyjazd naszych do Nadrenii Północnej-Westfalii będzie w wysokim procencie sfinansowany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży, za co wyrażamy swoją wdzięczność.
Podziękowania kierujemy również do Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania w Krakowie, które koordynuje naszą współpracę z PNWM, oraz wspiera przygotowywanie planów wizyt i wniosków o ich dofinansowanie.