Ostatni łyk wiedzy przed egzaminem
25 marca, 2015Alleluja!!!
1 kwietnia, 2015Sobota. W stronę szkoły idą uczniowie. Jeden, drugi, trzeci …. setny i więcej. Wszyscy ubrani odświętnie – galowo. Idą też nauczyciele. Idą rodzice… W szkole jest odświętnie, z minuty na minutę robi się gwarniej i radośniej… Wszyscy kierują się w stronę sali gimnastycznej, która dziś pełni funkcję nowoczesnej sali konferencyjnej. Z tyłu sali przygotowane punkty rejestracji uczniów i rodziców. Uczestnicy otrzymują teczkę, długopis, program, skróty tekstów wykładów. Na holu na parterze przygotowane stoły: woda, soki, herbata, ciastka ……. Uczniowie nie są zdziwieni, to przecież już II konferencja popularnonaukowa dla uczniów. Tym razem podejmuje trudny temat: „Manipulacja a młodzież.”
Punktualnie o godzinie 10.00 organizatorzy tej konferencji p. Marta Szałach (pedagog szkolny) i p. Jan Bobka (nauczyciel jęz. polskiego) rozpoczynają obrady. Pogodna prezentacja programu oraz prelegentów są dobrym początkiem rodzinnej, serdecznej a jednocześnie poważnej i naukowej atmosfery konferencji Wtedy głos zabiera s. Leokadia Wojciechowska – dyrektor szkoły. Najpierw wyraża swoją wielką radość z powodu tak licznej obecności uczniów. Mocno podkreśla, że są tu dziś razem: uczniowie, ich rodzice i ich nauczyciele, bo wspólne wspieranie młodych w rozwoju ku pięknej, zbudowanej na wartościach dojrzałości, to fundament skutecznej pracy. Potem s. Leokadia podkreśla wagę tematu i gratuluje organizatorom odwagi podjęcia tej refleksji. Na koniec zaprasza wszystkich do modlitwy przywołując Ducha Świętego, bo jak mówi, wiedza w tym temacie jest ważna ale zadanie tej konferencji wykracza poza obszar wiedzy i ludzkich możliwości. Wszyscy uczestnicy łączą się w prostej modlitwie: „Przyjdź Duchu Święty, Duchu Pracy i Duchu Wolności …”:
Po krótkim wprowadzeniu pana Jana Bobki głos zabiera pierwszy prelegent. Jest nim pan Tomasz Klimek z Dominikańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych. Podjął on temat „Psychomanipulacja a sekty. Problematyka grup destrukcyjnych.” Jego wypowiedź jest odpowiedzią na pytania postawione wcześniej przez uczniów. Podkreślił on wartość rodziny i głębokich, bogatych w zaufanie i prawdę relacji w rodzinie w sytuacji zagrożenia psychomanipulacją ze strony sekt – różnego rodzaju.
Drugi prelegent przyjechał do nas aż z Warszawy. To pan Adam Nyk, który na co dzień pracuje jako specjalista terapii uzależnień w Rodzinnej Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR w Warszawie. Najpierw odpowiada uczniom na zadane wzrokiem pytanie :dlaczego jest na wózku inwalidzkim? Tak. Jest to skutek wypadku, ale nie stanowi przeszkody w misji jaką realizuje. Zwraca uwagę młodych na posiadanie rzetelnej wiedzy na temat środków chemicznych zaburzających świadomość, pokazuje im manipulacje w mediach, które także poprzez celowy dobór słownictwa zmniejszają czujność wobec wielkiego niebezpieczeństwa jaki jest uzależnienie. Obala mity a nade wszystko podkreśla godność osoby ludzkiej. – człowieka.
Na zakończenie części pierwszej zostały wręczone dyplomy i upominki uczniom, zwycięzcom konkursu na logo konferencji. Zostali nimi: Joasia Kozik z klasy III c i Kacper Chojkowski z klasy IIIa.
Po tych dwóch referatach jest zasłużona przerwa Wszyscy uczestnicy korzystają z chwili odpoczynku. Posilają się ciastkiem, sokiem lub herbatą. Niektórzy z uczniów wykorzystali ten czas na osobiste spotkanie z prelegentami i możliwość zadania osobistego pytania .
Po przerwie jako pierwszy zabrał głos pan Mariusz Jasuwienas – instruktor tańca, choreograf, reżyser . Podjął temat „Manipulacja w mediach młodzieżowych”. Bardzo szybko nawiązał kontakt z uczniam i zaangażował ich do udziału w krótkich scenkach, których odgrywanie pomagało zrozumieć temat. Prelegent – jako uczestnik wielu wydarzeń telewizyjnych pokazał nam „prawdziwe drogi do zwycięstwa” oraz przywołał ogromne sumy pieniędzy, jakie powstają dzięki naszym sms-om. Najważniejsze, że pokazał młodym jak łatwo, a właściwie łatwowiernie, oddają mediom swój czas, swój rozum, swoją wolę i swoje emocje pozwalając robić z siebie bezwolnego „teleluda” – narzędzie do realizacji celów innych osób. Na naszych uczniach duże wrażenie zrobiło bardzo częste odwoływanie się prowadzącego do Pana Boga, jako tego, który daje światło i moc.
W świat muzyki, który też jest, bardzo ponętnym dla młodych, obszarem manipulacji poprowadził nas pan Stanisław Srzednicki – kierownik naszego szkolnego zespołu. Podjął temat: „Czy muzyka, której słuchamy to sztuka czy już jest to produkt ?”. I tu znowu dokonywaliśmy ciekawego odkrycia: jak muzyka dobrana przez kogoś innego w określonym przez niego celu wpływa, a czasem decyduje o naszych emocjach, o naszych zachowaniach, o naszych działaniach. Padały konkretne przykłady muzyki i wykorzystania jej do konkretnych celów wobec odbiorców. Młodzi otwierali oczy z zadziwieniem, pytając: „naprawdę ?” Teraz czas na osobistą decyzję: to ja wybieram muzykę a nie muzyka manipuluje mną – podsumował prowadzący.
Wreszcie ostatni temat też z obszaru bliskiego młodym – sportu. Aż z Piły przyjechał do nas ks. Jarosław Wąsowicz – salezjanin, organizator Ogólnopolskich Pielgrzymek Kibiców który podjął temat: „Obraz kibiców w mediach: prawda czy manipulacja.” Temat bliski wielu naszym uczniom, są przecież kibicami klubów sportowych. W naszym środowisku jest on o tyle ważny, że relacje pseudokibiców dwóch krakowskich drużyn: Cracovii i Wisły w sposób negatywny wpływają na wizerunek miasta a szczególnie Nowej Huty.
no images were found
Konferencja to pięć referatów z dziedzin bardzo sobie odległych ale jednocześnie pięć referatów bardzo spójnych i komplementarnych, jeżeli chodzi o przesłanie do młodych.
- Manipulacją zagrożeni jesteśmy wszyscy ale szczególnie młodzi, gdyż mają najmniejsze doświadczenie życiowe.
- Wszystkim nam jest potrzebna rzetelna wiedza, w wielu aspektach, dotycząca zagrożeń manipulacją i mechanizmów jej funkcjonowania w środowisku ludzi młodych.
- Poddanie się manipulacji jest łatwe, czasem nawet daje chwilową przyjemność, jednak wychodzenie ze zniewolenia jest trudne i bolesne a opierać się może tylko na osobistej decyzji osoby.
- Dobrym a może nawet najlepszym oparciem dla młodych w sytuacjach trudnych jest rodzina i relacje z przyjaciółmi.
- Dla wszystkich, którzy jesteśmy stworzeni i powołani do życia w prawdzie i wolności, źródłem mocy jest Bóg.
Konferencja zakończyła się. Jej przesłanie jest zadaniem domowym do odrobienia w „zeszycie życia” dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli. A zdjęcia z Konferencji dostępne są w naszej GALERII.