Dziękujemy!
13 czerwca, 2022„Słoneczna” siatkówka z medalem
16 czerwca, 2022W majowej edycji popularnonaukowego cyklu Instytutu Fizyki Molekularnej PAN – „Fizyka Warta Poznania” uczniowie realizujący fizykę w zakresie rozszerzonym oraz inni zainteresowani mogli wysłuchać wykładu Dr. inż. Karola Synoradzkiego „Krystaliczny porządek: o monokryształach i ich zastosowaniach”.
Monokryształy to podstawa współczesnej elektroniki, optyki, informatyki, telekomunikacji inżynierii materiałowej, diagnostyki medycznej i wielu innych dziedzin życia. Bez monokrystalicznych materiałów półprzewodnikowych musielibyśmy zapomnieć o procesorach, komputerach, rejestratorach, czytnikach kodów, magazynach pamięci, kamerach cyfrowych i wielu innych urządzeniach – bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia.
Jednak otrzymywanie tanich, jednorodnych, pozbawionych defektów monokryształów o specyficznym składzie chemicznych i ściśle określonych własnościach to ogromne wyzwanie dla tysięcy fizyków teoretyków i doświadczalników, oraz chemików i inżynierów. Dlatego warto zgłębiać ich tajniki i być z nimi za pan brat, bo kto się nie rozwija, ten się cofa.