Sportowe salezjańskie derby
5 czerwca, 2023Trzeciej A pożegnanie z fizyką
15 czerwca, 2023Tym razem Instytut Fizyki Molekularnej PAN podzielił się z naszymi fizykami wiedzą na temat zastosowania metod fizycznych w sprawdzaniu pochodzenia, ocenie stanu zachowania i wspomaganiu renowacji dzieł sztuki.
Z wykładu dr hab. Joanny Kowalczuk pt. Fizyka dla historii sztuki” przygotowanego dla nas w ramach cyklu Fizyki Wartej Poznania można było bowiem dowiedzieć się jaką rolę w konserwacji malowideł odgrywają rentgenografia i autoradiografia, poznać zastosowania magnetycznego rezonansu jądrowego w ratowaniu obiektów historycznych, odkryć rolę różnego rodzaju spektroskopii w potwierdzaniu autentyczności dzieł sztuki, dokonać analizy składu pigmentów metodami aktywacji neutronowej, czy wykorzystać rozpady promieniotwórcze do datowania pochodzenia obiektów historycznych.
To oczywiście kropla w morzu zastosowań fizyki w sztuce, nie jesteśmy w stanie wymienić ich wszystkich, ale może warto zatrzymać się na chwilę nad tymi najmniej oczywistymi. Fizyka pozwala bowiem również wejść w duszę artysty np. Van Gogha i odkryć, że wielokrotnie zmieniał koncepcje swoich obrazów, czy przywrócić oryginalny wygląd działa zniszczonego w wyniku nieudanych konserwacji, jak to się stało np. w przypadku „Amora” Jana Vermera.