Idziemy na XV Prezentacje Nowohuckich Szkół Ponadpodstawowych!
9 lutego, 2023Ach, co to był za Bal (Licealisty)!!!
17 lutego, 2023Sejsmika, geoelektryka, magnetometria, radiometria otworowa, grawimetria – to właśnie geofizyka stosowana zainspirowała nas do wyruszenia na Zimową Szkołę Fizyki Anno Domini 2023, którą między 20 a 22 stycznia zorganizowaliśmy w Kielcach.
Dlaczego właśnie tam? Ano, by pospacerować po znajdujących się na liście UNESCO kieleckich odkrywkach geologicznych Wietrzni oraz Kadzielni i cofnąć się do Devonu, by spotkać Tetrapoda, który to, na podkieleckim Zachełmiu, jako pierwszy na Ziemi odważył się postawić stopę na suchym lądzie.
Naszym celem było również kieleckie Centrum Geoedukacji, a w nim wystawa interaktywna pozwalająca na samodzielne odkrywanie geologicznej przeszłości Gór Świętokrzyskich, oraz seans w kinie 5D – sensorycznej kapsule czasu, która wzięła nas w podróż od początków naszej planety do współczesności i dała poczuć zarówno chłód epoki lodowcowej, jak i upał Paleoceńsko-Eoceńskiego Maksimum Termicznego.
W czasie Zimowej Szkoły Fizyki 2023 nie tylko udało nam się cofnąć 260 mln lat wstecz, ale i powrócić do wczesnego dzieciństwa, a to dzięki magicznej podróży w czasie, jaką sprezentowało nam Muzeum Zabawek i Zabawy – notabene najstarsze i największe w Polsce.
Odnaleźliśmy tam najbardziej leciwe w naszym kraju lalki woskowe, niezliczone regimenty ołowianych żołnierzyków, modele chyba wszystkich samolotów świata, imponujące żaglowce, Syrenę, Poloneza i Polskiego Fiata 125P, Misia Coralgola, Pomysłowego Dobromira, Bolka i Lolka, Reksia, Muminki, a nawet salę szkolną z lat sześćdziesiątych XX wieku.
Nie bylibyśmy Polakami, gdybyśmy odwiedzając Kielce, nie oddali hołdu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i nie zanucili pod jego pomnikiem „My pierwsza brygada”, oraz nie wstąpili do jego kwatery w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, z której to, w okresie między sierpniem a wrześniem 1914 roku, dowodził swoimi strzelcami, którzy po opuszczeniu Galicji, przystąpili do odbijania Moskalom południowych rubieży Kongresówki.
Będąc w Kielcach, nie mogliśmy również nie zwiedzić zjawiskowej Bazyliki Katedralnej, czy nie poddać się urokowi ulicy Sienkiewicza, która w nocnej szacie, skąpana w blasku stylowych latarń, sprawia wrażenie niekończącej się i wprawia w zachwyt zarówno przechodniów, jak i spoglądającego na nią ze wzniesienia jej patrona – wielkiego patriotę, wybitnego prozaika, noblistę Henryka.
Kielce to również miasto lat dziecinnych Stefana Żeromskiego, więc nietaktem byłoby nie przysiąść na chwilę na skwerze jego imienia, czy nie pospacerować po jego ulicy.
Cóż powiedzieć więcej – Zimowa Szkoła Fizyki 2023 to liczne wędrówki, niezapomniane doświadczenia geofizyczne, świetna zabawa, mało snu, dużo śmiechu, nieziemska pizza na Sienkiewicza, własnej roboty śniadania i kolacje – palce lizać, po których brzuchy uniemożliwiają ruch i nie ma komu posprzątać schroniskowej kuchni, oraz wsłuchiwanie się w brzmiące niczym przygody Jamesa Bonda opowieści Doktorka o licznych badaniach geofizycznych prowadzonych z jego udziałem w Europie, Azji, Afryce i Bóg jeden wie gdzie jeszcze.